We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vision TC 15MHDMI8K HDMI cable 15 m HDMI Type A (Standard) White
SKU
TC 15MHDMI8K
£51.17
£42.64
In stock
0 available
SKU: TC 15MHDMI8K
EAN: 9886224000009
v2.1 8K @ 30Hz, 24 AWG, 48 Gbit/s, ARC, gold plated, white, 15 mv2.1 8K @ 30Hz, 24 AWG, 48 Gbit/s, ARC, gold plated, white, 15 m
Category: HDMI cables
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | TC 15MHDMI8K |
| EAN | 9886224000009 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
High-Speed White HDMI Cable with Ethernet. Compact gold-plated connector. Tested to Category 2.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| HDMI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| Supported graphics resolutions | 7680 x 4320 |
| Supported video modes | 4320p |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable type | Round cable |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 140 mm |
| Cable diameter | 9.5 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 41.8 x 14.65 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 19.2 x 41.8 x 14.65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Vision TC 15MHDMI8K HDMI cable 15 m HD...
£51.17
£42.64
|
Bestseller
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£50.51
£42.09
|
Popular
Cables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable...
£46.21
£38.51
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethe...
£45.32
£37.77
|
New
Belkin HDMI - HDMI, 5m HDMI cable HDMI...
£69.83
£58.19
|
Hot Product
Lindy 7.5m High Speed HDMI Cable, Gold...
£70.93
£59.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC 15MHDMI8K
|
HDMM15M
|
99CDLHD4-120
|
353977
|
F3Y021BT5M
|
37865
|
| Manufacturer |
Vision
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Belkin
|
Lindy
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|





