We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vision 5m USB 2.0 USB cable USB A USB B White
SKU
TC2 5MUSB
£11.23
£9.36
In stock
0 available
SKU: TC2 5MUSB
EAN: 3004951000000
5m, USB 2.0, A to B5m, USB 2.0, A to B
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | TC2 5MUSB |
| EAN | 3004951000000 |
| Manufacturer | Vision |
| Availability | In Stock |
Quality A to B USB 2.0 cables. Compact gold-plated connectors. 4.8mm outer diameter. 28 AWG conductors. White. High quality braided shield and ferrite core at connector A (computer) end to shield against EMF and RF interference. Vision recommends using with the TC2 USB+ active booster module
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Vision 5m USB 2.0 USB cable USB A USB...
£11.23
£9.36
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£12.67
£10.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC2 5MUSB
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
42817
|
USB3SEXT5DSK
|
| Manufacturer |
Vision
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





