We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent MPUIQ-VMCDP KVM Interface Adapter DISPLAYPORT, USB 2.0 Black
SKU
MPUIQ-VMCDP
£180.40
£150.33
In stock
0 available
SKU: MPUIQ-VMCDP
EAN: 0636430072586
MPUIQ-VMCDP KVM Interface Adapter DISPLAYPORT, USB 2.0 BlackMPUIQ-VMCDP KVM Interface Adapter DISPLAYPORT, USB 2.0 Black
- CAT5 Cabling - Make your own lengths
- Keep Alive Technology
- Server name stored in the Interface Adapter
- Flash Upgradeable
Category: KVM Cables
| SKU | MPUIQ-VMCDP |
|---|---|
| EAN | 0636430072586 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv Avocent MergePoint IQ Server Interface Module is designed for use with KVM over IP switches. This cable connects to the Autoview and MergePoint Unity KVM Switches using standard CAT5 cable and provides a DisplayPort video and USB 2.0 interface for connecting to the server. The cable allows the administrator to use virtual media for remote ISO loads and troubleshooting as well as having smartcard/CAC authentication support. One cable is required for each server connected to the KVM Switch.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | DisplayPort |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Connector 2 | USB 2.0 |
| Connector 1 | DISPLAYPORT |
| Features | |
| Cable length | 0.3556 m |
| Weight | 91 g |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Avocent MergePoint Unity |
| Technical details | |
| Cable length | 0.3556 m |
| Weight | 91 g |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.3556 m |
| Weight | 91 g |
| Performance | |
|---|---|
| Cable length | 0.3556 m |
| Video port type | DisplayPort |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Connector 2 | USB 2.0 |
| Connector 1 | DISPLAYPORT |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Avocent MergePoint Unity |
| Packaging data | |
| Weight | 91 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vertiv Avocent MPUIQ-VMCDP KVM Interfa...
£180.40
£150.33
|
ATEN KA7177 KVM cable Black
£189.85
£158.21
|
ATEN USB - HDMI to Cat5e/6 KVM Adapter...
£212.02
£176.68
|
APC KVM-USBVM KVM cable Black
£160.16
£133.47
|
ATEN KA7166 KVM cable Black
£212.02
£176.68
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPUIQ-VMCDP
|
KA7177
|
KA7168
|
KVM-USBVM
|
KA7166
|
| Manufacturer |
Vertiv
|
Aten
|
Aten
|
APC
|
Aten
|
| Video port type |
DisplayPort
|
N/A
|
HDMI
|
N/A
|
DVI-D
|




