We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim 49505 household battery Single-use battery AA
SKU
49505
£5.71
£4.76
In stock
0 available
SKU: 49505
EAN: 0023942495055
Alkaline Battery AA-LR6 Mignon 24 Pack Plastic BoxAlkaline Battery AA-LR6 Mignon 24 Pack Plastic Box
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 2900 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AA-LR6 Mignon
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| Battery size | AA |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49505 |
| EAN | 0023942495055 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AA batteries are the most popular model. They are recommended for use in devices such as portable radios, MP3 players, cameras and TV / DVD remote controls.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 24 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Features | |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 24 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23 g |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495055 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495055 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim 49505 household battery Singl...
£5.71
£4.76
|
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Bestseller
Energizer ER INDL BATTERY AA/LR6 PK10
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49505
|
75053932
|
636106
|
636105
|
KF00644
|
06430101402
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|





