We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Verbatim 49502 household battery Single-use battery AAA
SKU
49502
£3.18
£2.65
In stock
0 available
SKU: 49502
EAN: 0023942495024
AAA BATTERY ALKALINE 8 PACK – BlisterAAA BATTERY ALKALINE 8 PACK – Blister
- Premium alkaline battery
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 1300 mAh
- Up to 4 times more powerful than zinc carbon batteries
- Model Code: AAA-LR03 Micro
Category: non-rechargeable batteries
| Battery size | AAA |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 49502 |
| EAN | 0023942495024 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | In Stock |
Verbatim's AAA batteries are the smallest model in the Verbatim range. They are recommended for use in devices such as MP3 players, cameras and toys that require constant power for long periods of time.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Number of battery cells | 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -18 - 50 °C |
| Features | |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 44.5 mm |
| Diameter | 1.05 cm |
| Weight | 11 g |
| Logistics data | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495024 |
| Other features | |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 0023942495024 |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Verbatim 49502 household battery Singl...
£3.18
£2.65
|
Recommended
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Popular
Duracell Specialties N Single-use batt...
£3.08
£2.57
|
Hot Product
Duracell Specialties - Electronics bat...
£3.08
£2.57
|
Bestseller
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
£2.96
£2.47
|
Energizer EN-629564
£3.32
£2.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
49502
|
75053932
|
81223600
|
75072667
|
624835
|
629564
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
N/A
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|





