We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta -V13GA
SKU
4276101401
£0.73
£0.61
In stock
0 available
SKU: 4276101401
EAN: 4008496297641
1.5 V, 138 mAh, Alkaline1.5 V, 138 mAh, Alkaline
Categories: non-rechargeable batteries, Other
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | LR44 |
| SKU | 4276101401 |
| EAN | 4008496297641 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
High-Tech Primary Button Batteries designed to provide reliable power for small electronic devices such as toys, electronic games and computers, fitness devices, security devices and alarm systems, electronic calculators, car keys, remote controls and medical applications.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | LR44 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 5.4 mm |
| Diameter | 1.16 cm |
| Weight | 2.02 g |
| Package width | 56 mm |
| Package depth | 7.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 56 mm |
| Package depth | 7.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 5 g |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package weight | 11 kg |
| Type | V13GA |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Varta -V13GA
£0.73
£0.61
|
MediaRange MRBAT130 household battery...
£0.76
£0.63
|
Verbatim AAA 4-Pack Wrap Single-use ba...
£0.76
£0.63
|
GP Batteries R1616-C5 Single-use batte...
£0.64
£0.53
|
GP Batteries 103122 household battery...
£1.00
£0.83
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4276101401
|
MRBAT130
|
49500
|
103135
|
103122
|
| Manufacturer |
Varta
|
MediaRange
|
Verbatim
|
GP Batteries
|
GP Batteries
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium-Manganese Dioxide (LiMnO2)
|
Lithium
|
| Battery size(s) |
LR44
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
CR1620
|




