We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta Day Light Multi LED F20 Black, Silver, Yellow Hand flashlight
SKU
16632101421
£12.47
£10.39
In stock
0 available
SKU: 16632101421
EAN: 4008496987528
9x LED, 40 lm, 29 m, 2x AA9x LED, 40 lm, 29 m, 2x AA
- SHOCK PROOF
- LANYARD
- MULTI LED
- Equipped with 9 LEDs
Category: Unspecified
| Flashlight type | Hand flashlight |
|---|---|
| SKU | 16632101421 |
| EAN | 4008496987528 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Our classics - flashlights with well thought-out features for everyday usage.
| Design | |
|---|---|
| Waterproof | No |
| Shockproof | Yes |
| Housing material | ABS synthetics, Aluminium, Rubber |
| Flashlight type | Hand flashlight |
| Product colour | Black, Silver, Yellow |
| Features | |
| Waterproof | No |
| Shockproof | Yes |
| Lighting | |
| Light beam distance (max) | 29 m |
| Luminous flux | 40 lm |
| Lamps quantity | 9 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Battery life (max) | 62 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 137.6 g |
| Height | 163.5 mm |
| Head diameter | 4.5 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 161 g |
| Package width | 100 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 46 mm |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Varta Day Light Multi LED F20 Black, S...
£12.47
£10.39
|
Energizer LED Metal Torch Grey Hand fl...
£18.67
£15.56
|
|---|---|---|
| SKU |
16632101421
|
633657
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|

