We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta CR2450 Single-use battery Lithium
SKU
06450 101 402
£7.93
£6.61
In stock
0 available
SKU: 06450 101 402
EAN: 4008496747238
CR2450, 560 mAh, Lithium, 6.2 gCR2450, 560 mAh, Lithium, 6.2 g
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery size | CR2450 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 06450 101 402 |
| EAN | 4008496747238 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- The most important button cells know available in the practical 2 pack.
- Also perfect for mass retail.
- More value for money: Twice the amount in each package.
- Larger package frightens shoplifters.
- New package size and design fit perfect into the battery shelf layout.
- Meet the requirements of one stop shoppers.
- Also perfect for mass retail.
- More value for money: Twice the amount in each package.
- Larger package frightens shoplifters.
- New package size and design fit perfect into the battery shelf layout.
- Meet the requirements of one stop shoppers.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2450 |
| Battery type | Single-use battery |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 560 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24.5 mm |
| Height | 5 mm |
| Weight | 6.2 g |
| Package width | 79 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 79 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 6 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package type | Blister |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 560 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Package weight | 24 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta CR2450 Single-use battery Lithium
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
New
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06450 101 402
|
636106
|
KF00644
|
KF10849
|
06430101402
|
637991
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Lithium
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Lithium
|





