We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta CR 15 H270 Single-use battery CR2 Lithium
SKU
06206301402
£9.53
£7.94
In stock
0 available
SKU: 06206301402
EAN: 4008496537402
CR2 - 920 mAh, 11 g, 3 VCR2 - 920 mAh, 11 g, 3 V
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | CR2 |
| SKU | 06206301402 |
| EAN | 4008496537402 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
Powerful lithium blocks provide digital and analogue cameras with extra capacity.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 920 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Weight & dimensions | |
| Height | 27 mm |
| Diameter | 1.56 cm |
| Weight | 11 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 28 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 18 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 28 g |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery capacity | 920 mAh |
| Battery technology | Lithium |
| Other features | |
| Package weight | 391 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Varta CR 15 H270 Single-use battery CR...
£9.53
£7.94
|
Recommended
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Hot Product
Q-CONNECT KF10848 household battery
£12.18
£10.15
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
New
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
06206301402
|
636106
|
KF00644
|
KF10848
|
KF10849
|
637991
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Lithium
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
| Battery size(s) |
CR2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





