We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 4922121412 Single-use battery Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2)
SKU
4922121412
£5.35
£4.46
In stock
0 available
SKU: 4922121412
EAN: 4008496559909
LONGLIFE POWER 9 VLONGLIFE POWER 9 V
Categories: non-rechargeable batteries, P3 (9V)
| Battery technology | Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2) |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 4922121412 |
| EAN | 4008496559909 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- Powerful energy for power-hungry devices, e.g. remote controls for toys, smoke detectors etc.
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- "Single Press Out" enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
- Clear communication of recommended use by way of pictograms
- "Single Press Out" enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2) |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 9 V |
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Battery technology | Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 48.5 mm |
| Weight | 46 g |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
Varta 4922121412 Single-use battery Zi...
£5.35
£4.46
|
Recommended
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Bestseller
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£4.97
£4.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4922121412
|
75053932
|
636106
|
KF00644
|
06430101402
|
DA675
|
| Manufacturer |
Varta
|
Duracell
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2)
|
Lithium
|
Alkaline
|
N/A
|
Lithium
|
Zinc-Air
|





