We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 312 Single-use battery PR41 Zinc-Air
SKU
24607101416
£4.72
£3.93
In stock
0 available
SKU: 24607101416
EAN: 4043752393569
Varta 312, Single-use battery, PR41, Zinc-Air, 1.45 V, 6 pc(s), Hg (mercury)Varta 312, Single-use battery, PR41, Zinc-Air, 1.45 V, 6 pc(s), Hg (mercury)
Categories: non-rechargeable batteries, Other
| Battery technology | Zinc-Air |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | PR41 |
| SKU | 24607101416 |
| EAN | 4043752393569 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Varta 312. Battery type: Single-use battery, Battery size(s): PR41, Battery technology: Zinc-Air. Height: 3.45 mm, Diameter: 7.8 mm, Weight: 0.5 g. Package width: 46 mm, Package depth: 96 mm, Package height: 6 mm. Package weight: 8 kg
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | PR41 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.45 V |
| Number of batteries included | 6 pc(s) |
| Battery technology | Zinc-Air |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Suitable for | Hearing aid |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3.45 mm |
| Diameter | 7.8 mm |
| Weight | 0.5 g |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 6 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 6 mm |
| Features | |
|---|---|
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.45 V |
| Number of batteries included | 6 pc(s) |
| Battery technology | Zinc-Air |
| Technical details | |
| Suitable for | Hearing aid |
| Other features | |
| Package weight | 8 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Varta 312 Single-use battery PR41 Zinc...
£4.72
£3.93
|
Bestseller
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Hot Product
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
New
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£4.97
£4.14
|
Popular
Duracell DA312 household battery Singl...
£4.76
£3.97
|
Recommended
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.65
£4.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
24607101416
|
75053932
|
06430101402
|
DA675
|
DA312
|
MX2500
|
| Manufacturer |
Varta
|
Duracell
|
Varta
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Zinc-Air
|
Lithium
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
Zinc-Air
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
PR41
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





