We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 10x AA 4106 Single-use battery Alkaline
SKU
4106229410
£5.84
£4.87
In stock
0 available
SKU: 4106229410
EAN: 4008496635023
10x AA Alkaline Batteries, 1.5V, LR6, Mignon, AA, MN1500, Stilo10x AA Alkaline Batteries, 1.5V, LR6, Mignon, AA, MN1500, Stilo
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AA |
| SKU | 4106229410 |
| EAN | 4008496635023 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- Very good value for your money.
- Quality Made in Germany.
- Single Press Out enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries.
- Quality Made in Germany.
- Single Press Out enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23.3 g |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 16 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 52 mm |
| Package height | 16 mm |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package weight | 240 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Varta 10x AA 4106 Single-use battery A...
£5.84
£4.87
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Bestseller
Energizer ER INDL BATTERY AA/LR6 PK10
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
New
Duracell 1.4 V, zinc-air, 6 pack Singl...
£4.97
£4.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4106229410
|
636106
|
636105
|
KF00644
|
06430101402
|
DA675
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Zinc-Air
|
| Battery size(s) |
AA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





