We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 04914 LR14 Alkaline
SKU
4914121424
£6.37
£5.31
In stock
0 available
SKU: 4914121424
EAN: 4008496128228
LR14, 26.2 x 50 mm, 65.8 g, 1.5 VLR14, 26.2 x 50 mm, 65.8 g, 1.5 V
- Specially developed for devices with high energy consumption, such as battery-powered toys and keyboards, robots or flashlights that require powerful energy
- “Made in Germany – made to last”, VARTA brand quality ensured
- 10 years power in storage guaranteed
- Packaging in a new premium look and feel: high quality metallic design refinement
- Innovative new cell design and unique matt label finish for a premium haptic appearance and maximum brand recognition
Categories: non-rechargeable batteries, C
| SKU | 4914121424 |
|---|---|
| EAN | 4008496128228 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | LR14 |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50 mm |
| Diameter | 2.62 cm |
| Weight | 65.8 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 30 mm |
| Features | |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Other features | |
| Package weight | 280 kg |
You may also be interested in
| Product |
Varta 04914 LR14 Alkaline
£6.37
£5.31
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
Duracell MX2500 household battery Sing...
£5.65
£4.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4914121424
|
636106
|
KF00644
|
KF10849
|
06430101402
|
MX2500
|
| Manufacturer |
Varta
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Duracell
|
| Battery type |
N/A
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
LR14
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





