We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 04106 Single-use battery AA Alkaline
SKU
04106101414
£2.68
£2.23
In stock
0 available
SKU: 04106101414
EAN: 4008496525157
4x AA Alkaline batteries, 1.5V, blister4x AA Alkaline batteries, 1.5V, blister
Categories: non-rechargeable batteries, AA
| SKU | 04106101414 |
|---|---|
| EAN | 4008496525157 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
- New innovative foilpacks: Eyecatching, for hooks & stackable on shelves.
- Clear communication of recommended use by way of icons.
- “Made in Germany“ as the proof of origin on the blister front of the most important product types.
- Single Press Out enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries.
- Clear communication of recommended use by way of icons.
- “Made in Germany“ as the proof of origin on the blister front of the most important product types.
- Single Press Out enables easy opening of the pack and good storage for unused batteries.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Gold, Yellow |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | Germany |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50.5 mm |
| Diameter | 1.45 cm |
| Weight | 23.2 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 16.4 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 16.4 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 100 g |
| Features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Gold, Yellow |
| Battery technology | Alkaline |
| Country of origin | Germany |
| Other features | |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Package weight | 101 kg |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Varta 04106 Single-use battery AA Alka...
£2.68
£2.23
|
Bestseller
Eveready SUPER HD AA BATTERIES PK4
£3.61
£3.01
|
New
Duracell Specialties N Single-use batt...
£3.08
£2.57
|
Popular
Duracell Specialties - Electronics bat...
£3.08
£2.57
|
Hot Product
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
£2.96
£2.47
|
Energizer EN-629564
£3.32
£2.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
04106101414
|
R6B4UP
|
81223600
|
75072667
|
624835
|
629564
|
| Manufacturer |
Varta
|
Eveready
|
Duracell
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
N/A
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
| Battery size(s) |
AA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





