We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Urban Factory DAILEE BACKPACK 13/14"
SKU
DBC14UF
£21.19
£17.66
In stock
0 available
SKU: DBC14UF
EAN: 0888225019454
DAILEE BACKPACK 13/14"DAILEE BACKPACK 13/14"
- Reinforced computer compartment up to 14”
- Compartment for personal items
- Flat front pocket for quick access
- Trolley and baggage hook at the back of the backpack
- Net side pockets
- Multiple inner storage pockets
- Reinforced handles and shoulder straps
- Water-repellent materials resistant to the elements
- Elegant and compact design
Category: Backpacks
| SKU | DBC14UF |
|---|---|
| EAN | 0888225019454 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | In Stock |
DAILEE: Backpack dual compartment for laptop 13/14".
DAILEE features a reinforced compartment with high-density foam dedicated to your laptop up to 14''. A second compartment is dedicated to your accessories and personal belongings, giving it excellent loading capacity. DAILEE has a flat front pocket and two side mesh pockets to save space and provide quick access to your umbrella or water bottle. Its water-repellent material and robust construction make this backpack your best everyday companion.
DAILEE features a reinforced compartment with high-density foam dedicated to your laptop up to 14''. A second compartment is dedicated to your accessories and personal belongings, giving it excellent loading capacity. DAILEE has a flat front pocket and two side mesh pockets to save space and provide quick access to your umbrella or water bottle. Its water-repellent material and robust construction make this backpack your best everyday companion.
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Casual backpack |
| Handle(s) | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket |
| Closure type | Zipper |
| Coloration | Monochromatic |
| Linear mass density | 210 D |
| Recommended gender | Unisex |
| Notebook compartment | Yes |
| Water repellent | Yes |
| Country of origin | CHN |
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Number of compartments | 2 |
| Style | City |
| Product main colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325 mm |
| Height | 445 mm |
| Depth | 165 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Urban Factory DAILEE BACKPACK 13/14&qu...
£21.19
£17.66
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad Basic backpack Black
£22.55
£18.79
|
Urban Factory DAILEE BACKPACK 15.6"
£24.67
£20.56
|
Hot Product
Targus TBB943GL backpack Casual backpa...
£29.32
£24.43
|
Popular
Port Designs Torino II backpack Casual...
£28.67
£23.89
|
Recommended
Port Designs Sydney Eco backpack Casua...
£27.94
£23.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DBC14UF
|
4X40K09936
|
DBC15UF
|
TBB943GL
|
140426
|
135174
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Lenovo
|
Urban Factory
|
Targus
|
Port Designs
|
Port Designs
|




