We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable HDMI Type A (Standard) Black
SKU
UACC-CABLE-UHS-5M
£52.44
£43.70
In stock
0 available
SKU: UACC-CABLE-UHS-5M
EAN: 0810177167228
Nano-Thin HDMI Cable, 5m, braided, Thermoplastic elastomer (TPE), BlackNano-Thin HDMI Cable, 5m, braided, Thermoplastic elastomer (TPE), Black
Category: HDMI cables
| SKU | UACC-CABLE-UHS-5M |
|---|---|
| EAN | 0810177167228 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
Ultra-thin high-speed HDMI cable designed for professional A/V and camera streaming with Ubiquiti devices
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable material | Fiber optic |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.1b |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Unidirectional | Yes |
| Cable jacket type | Braided |
| Bending radius (min) | 2.64 cm |
| Cable type | Round cable |
| HDMI cable type | High Speed HDMI cable |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 85 g |
| Cable diameter | 3.3 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Ubiquiti UACC-Cable-UHS-5M HDMI cable...
£52.44
£43.70
|
Hot Product
StarTech.com High Speed HDMI Cable M/M...
£50.51
£42.09
|
Popular
Cables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable...
£46.21
£38.51
|
Bestseller
StarTech.com 66ft (20m) Active HDMI Ca...
£78.24
£65.20
|
Recommended
Manhattan HDMI 4K@60Hz Cable with Ethe...
£45.32
£37.77
|
New
Belkin HDMI - HDMI, 5m HDMI cable HDMI...
£69.83
£58.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-CABLE-UHS-5M
|
HDMM15M
|
99CDLHD4-120
|
HDMM20MA
|
353977
|
F3Y021BT5M
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Belkin
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|





