We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Ubiquiti U-CABLE-PATCH-RJ45-BL networking cable Blue 0.1 m Cat6
SKU
U-CABLE-PATCH-RJ45-BL
£2.10
£1.75
In stock
0 available
SKU: U-CABLE-PATCH-RJ45-BL
EAN: 0817882028677
Patch Cable, Cat6, RJ-45, 3mmPatch Cable, Cat6, RJ-45, 3mm
- Bendable booted RJ45
- Ultra-thin OD 3mm
- Cable length from 0.1 m up to 8 m
- Pass TIA-568-B.2 Cat6 Channel test by Fluke
Category: Cabling
| Cable length | 0.1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable standard | Cat6 |
| SKU | U-CABLE-PATCH-RJ45-BL |
| EAN | 0817882028677 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | In Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.1 m |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 0.1 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U-CABLE-PATCH-RJ45-BL network...
£2.10
£1.75
|
New
Cables Direct B5-105G networking cable...
£2.89
£2.41
|
Popular
Cables Direct B5ST-302R networking cab...
£1.99
£1.66
|
Cables Direct B6-502 networking cable...
£2.29
£1.91
|
Recommended
Cables Direct B6-503G networking cable...
£3.05
£2.54
|
Cables Direct B6LZ-601G networking cab...
£1.69
£1.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U-CABLE-PATCH-RJ45-BL
|
B5-105G
|
B5ST-302R
|
B6-502
|
B6-503G
|
B6LZ-601G
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
0m to 1m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





