We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Oxford 100104036 writing notebook A4 Orange
SKU
100104036
£16.66
£13.88
In stock
0 available
SKU: 100104036
EAN: 3020120012025
A4+ - Hardback Cover - Twin-wire - Narrow Ruled - 160 Pages - SCRIBZEE Compatible - OrangeA4+ - Hardback Cover - Twin-wire - Narrow Ruled - 160 Pages - SCRIBZEE Compatible - Orange
- Lightweight and hard-wearing hard back covers offer added protection of notes.
- 360° twin-wire binding allows the book to fold back making for easy use in a plane or train.
- Perforated and pre-punched sheets allow for easy removal with a clean edge and make filing quick and simple.
Category: A4
| Product colour | Orange |
|---|---|
| Coloration | Monochromatic |
| SKU | 100104036 |
| EAN | 3020120012025 |
| Manufacturer | Elba |
| Availability | In Stock |
As an executive your demanding lifestyle means you need a notebook that lets you get the job done quickly and efficiently. That’s why Oxford has created International, a range of notebooks designed with the specific needs of managers and executives in mind. The International Notebook is Europe’s n°1 best-selling business notebook. The classic hard cover twin-wire version features smart-ruled pages with a multipurpose header for recording subject or meeting titles and the date as well as double margins for highlighting valuable information. Available in A5+, A4+ and B5 sizes the Notebook is narrow ruled and has 160 microperforated and pre-punched pages. Oxford's exclusive high quality smooth, white 80gsm Optik Paper allows you to to write on both sides of the page with no show-through of ink.
| Features | |
|---|---|
| Target audience | Universal |
| Material | Paper |
| Finish type | Matt |
| Rounded edges | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Format | A4 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Product colour | Orange |
| Technical details | |
|---|---|
| Target audience | Universal |
| Material | Paper |
| Finish type | Matt |
| Rounded edges | Yes |
| Coloration | Monochromatic |
| Format | A4 |
| Media weight | 80 g/m² |
| Product colour | Orange |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Oxford 100104036 writing notebook A4 O...
£16.66
£13.88
|
Silvine CO2 NEUTRAL A4 WBND NBK PK5
£23.48
£19.57
|
Silvine PREM RECYCLD A4 WBND NBK PK5
£24.47
£20.39
|
Bestseller
Pukka Pad Metallic Jotta A4 Wirebound...
£16.78
£13.98
|
Hot Product
Pukka PUKKA STPES JOTTA NBK A4 BLU PK3
£19.82
£16.52
|
Recommended
Pukka PUKKA STPES JOTTA NBK A4 BLK PK3
£19.82
£16.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100104036
|
R302
|
R102
|
JM018
|
JP018
|
JP018(5)
|
| Manufacturer |
Elba
|
Silvine
|
Silvine
|
Pukka
|
Pukka
|
Pukka
|





