We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series for Samsung Galaxy A23 5G, transparent
SKU
77-89522
£9.78
£8.15
In stock
0 available
SKU: 77-89522
EAN: 0840262391795
React Series for Samsung Galaxy A23 5G, transparentReact Series for Samsung Galaxy A23 5G, transparent
- Ultra-thin case
- Engineered to stay clear
- Easy on and off
- Lasting antimicrobial properties to protect the case
- Hard case with soft grip edges
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.6 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Rubber |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 77-89522 |
| EAN | 0840262391795 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | In Stock |
Ultra-thin, resilient Galaxy A23 5G clear case protects your phone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision-fit for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case installs easily and it slides in and out of pockets seamlessly. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Desktop stand | No |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Polybag |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A23 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A23 5G |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Protection features | Anti-bacterial, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Width | 82 mm |
| Height | 170.4 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Weight | 35.24 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
OtterBox React Series for Samsung Gala...
£9.78
£8.15
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
Recommended
PanzerGlass ® ClearCase iPhone 8 | 7 |...
£13.39
£11.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-89522
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
0227
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
PANZERGLASS
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





