We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series for Pixel 9, Pixel 9 Pro, Clear
SKU
77-95612
£9.73
£8.11
In stock
0 available
SKU: 77-95612
EAN: 0840304763399
React Series for Pixel 9, Pixel 9 Pro, ClearReact Series for Pixel 9, Pixel 9 Pro, Clear
- DROP+ / drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Ultra-thin case
- Made with more than 50% recycled plastic
- Easy on and off
- Hard case with soft grip edges
- Wireless charging compatible
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | |
| Material | Polycarbonate (PC),Rubber |
| Product colour | Transparent |
| SKU | 77-95612 |
| EAN | 0840304763399 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ultra-thin, resilient React Series case protects your smartphone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision-fit and its soft touch edges provide great grip. The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly. Wrap your smartphone in the trusted protection of React Series.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 9, Pixel 9 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 9, Pixel 9 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Width | 77 mm |
| Height | 157.8 mm |
| Depth | 11.4 mm |
| Weight | 33.33 g |
| Package width | 107.9 mm |
| Package depth | 17.8 mm |
| Package height | 196.8 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 107.9 mm |
| Package depth | 17.8 mm |
| Package height | 196.8 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case width | 233.4 mm |
| Master (outer) case length | 130.3 mm |
| Master (outer) case height | 371.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.83 kg |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
OtterBox React Series for Pixel 9, Pix...
£9.73
£8.11
|
Bestseller
OtterBox Strada Via Series for Apple i...
£14.65
£12.21
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-95612
|
77-61672
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
| Brand compatibility |
Google
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Case type |
Cover case
|
Flip case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





