We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox React Series Case for Galaxy A15 5G, Black
SKU
77-95195
£9.78
£8.15
In stock
0 available
SKU: 77-95195
EAN: 0840304758364
React Series Case for Galaxy A15 5G, BlackReact Series Case for Galaxy A15 5G, Black
- Ultra-thin case
- Made with more than 50% recycled plastic
- Easy on and off
- Wireless charging compatible
- DROP+ / drop tested to meet military standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Hard case with soft grip edges
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.5 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Polycarbonate (PC),Rubber |
| Product colour | Black |
| SKU | 77-95195 |
| EAN | 0840304758364 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Ultra - thin, resilient React Series case protects your phone from drops and scrapes . Its solid one - piece form is precision - fit for your phone and its soft touch edges provide great grip . The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly . Wrap your phone in the trusted protection of React Series
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Polybag |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A15 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy A15 5G |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Polybag |
| Width | 81.8 mm |
| Height | 165 mm |
| Depth | 11.3 mm |
| Weight | 32.13 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
OtterBox React Series Case for Galaxy...
£9.78
£8.15
|
eSTUFF ES673000-BULK mobile phone case...
£11.66
£9.72
|
Popular
eSTUFF ES673154-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673141-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
eSTUFF ES673143-BULK mobile phone case...
£10.87
£9.06
|
Recommended
PanzerGlass ® ClearCase iPhone 8 | 7 |...
£13.39
£11.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-95195
|
ES673000-BULK
|
ES673154-BULK
|
ES673141-BULK
|
ES673143-BULK
|
0227
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
PANZERGLASS
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Material |
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





