We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
OtterBox for Apple AirPods 4th gen Case, Black Crystal
SKU
77-97891
£10.67
£8.89
In stock
0 available
SKU: 77-97891
EAN: 0840304799947
for Apple AirPods 4th gen Case, Black Crystalfor Apple AirPods 4th gen Case, Black Crystal
- Soft touch feel and grippy base
- Stays attached to AirPods case for all-day, everyday use
- 360° drop and scratch protection
- Wireless charging compatible
- All features and buttons work through the case
- View charging status light through the case
- Carabiner included
- Precision design for a secure fit
Category: headphone/headset accessories
Slide your AirPods case into OtterBox Case for unbeatable proven protection and a bit of flair. Snug and secure, your AirPods avoid scratches, scuffs and damage. Grab the colorful case with a grippy base and secure a carabiner for convenient portability. Charging is a breeze — just place OtterBox Case on a wireless charging pad and your AirPods power up right through the case. OtterBox case takes care of your AirPods with trusted protection, portability and style.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Compatibility | AirPods 4th gen |
| Wireless charging | Yes |
| Technical details | |
| Product type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Compatibility | AirPods 4th gen |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62.1 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 49.2 mm |
| Package width | 90.5 mm |
| Package depth | 31.7 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Weight | 9.56 g |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 90.5 mm |
| Package depth | 31.7 mm |
| Package height | 101.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Accessories included in set | Carabiner |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 142.9 mm |
| Master (outer) case length | 314.3 mm |
| Master (outer) case height | 165.1 mm |
| Master (outer) case gross weight | 839.44 g |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
OtterBox for Apple AirPods 4th gen Cas...
£10.67
£8.89
|
Hot Product
Jabra A Ear Pads
£15.88
£13.23
|
Bestseller
Jabra GN 1200 CC
£12.44
£10.37
|
Popular
Jabra Leather Ear Cushion, Evolve 80
£13.87
£11.56
|
Recommended
Logitech USB Headset Stereo H650e
£10.04
£8.37
|
New
Jabra Microphone foam tip
£14.28
£11.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-97891
|
14101-19
|
88011-99
|
14101-41
|
993-000814
|
14101-66
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Logitech
|
Jabra
|
| Product type |
Cover
|
Ear pad
|
Cable
|
Ear pad
|
Ear pad
|
Microphone windscreen
|





