We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Opticon C37 CCD Black
SKU
12305
£77.35
£64.46
In stock
0 available
SKU: 12305
EAN: 8719982123059
C37 - 1D, 200scans/sec, RS232, USB, MiniDIN6-F/M, 6V, 90g, BlackC37 - 1D, 200scans/sec, RS232, USB, MiniDIN6-F/M, 6V, 90g, Black
Category: Barcode Readers
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Sensor type | CCD |
| SKU | 12305 |
| EAN | 8719982123059 |
| Manufacturer | Opticon |
| Availability | In Stock |
The C37 is a durable CCD scanner with a wide optical window. With its aggressive scan engine the C37 operates at a speed of 200 scans per second. Available in black and white, this sleek scanner fits on every desk.
This lightweight and ergonomically shaped device fits comfortably in anyone's hand, making it suitable for all-day scanning applications.
The C37 is available with the most popular interfaces: USB, Keyboard Wedge and RS232. This device is easily programmable to suite your application.
This lightweight and ergonomically shaped device fits comfortably in anyone's hand, making it suitable for all-day scanning applications.
The C37 is available with the most popular interfaces: USB, Keyboard Wedge and RS232. This device is easily programmable to suite your application.
| Scanning | |
|---|---|
| Yaw reading angle | 20 - 70° |
| Wavelength | 650 nm |
| Tilt reading angle | -20 - 20° |
| Sensor type | CCD |
| Read rate (max) | 200 reads/s |
| Pitch reading angle | -35 - 35° |
| Decoding standards | JAN/UPC/EAN incl. add on, Codabar/NW-7, Code 11, Code 39, Code 93, Code 128, GS1-128 (EAN-128), GS1 Databar (RSS), IATA, Industrial 2of5, Interleaved 2of5, ISBN-ISSM-ISSN, Matrix 2of5, MSI/Plessey, S-Code, Telepen, Tri-Optic,UK/Plessey Chinese Post, Korean Postal Authority code |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | No |
| Standard interfaces | USB, RS-232 |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, VCCI, RoHS |
| Buzzer | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, VCCI, RoHS |
| Power | |
| Input voltage | 6 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 60 mm |
| Technical details | |
| Light source | LED |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Dimensions (WxDxH) | 53 x 150 x 75 mm |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC, VCCI, RoHS |
| Buzzer | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 60 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
| Light source | LED |
| Dimensions (WxDxH) | 53 x 150 x 75 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Opticon C37 CCD Black
£77.35
£64.46
|
Recommended
Wasp WCS 3905 CCD Scanner Black
£73.61
£61.34
|
Bestseller
Datalogic Touch 65 Lite Handheld bar c...
£73.90
£61.58
|
Hot Product
Datalogic Touch 90 Lite Black
£73.90
£61.58
|
New
Datalogic Touch 90 Pro Black
£73.60
£61.33
|
Opticon OPR3201 Handheld bar code read...
£104.75
£87.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
12305
|
633808502935
|
TD1120-BK-65K1
|
TD1120-BK-90K1
|
TD1130-BK-90
|
11789
|
| Manufacturer |
Opticon
|
Wasp
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Opticon
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
Handheld bar code reader
|
N/A
|
N/A
|
Handheld bar code reader
|
| Scanner type |
N/A
|
N/A
|
1D
|
N/A
|
N/A
|
1D
|
| Sensor type |
CCD
|
CCD
|
Laser
|
N/A
|
N/A
|
Laser
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
| Bluetooth |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Power source type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
AC
|
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
N/A
|
N/A
|
Not supported
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





