We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Frameless Magnetic Modular Whiteboard 600x450mm
SKU
1915656
£44.86
£37.38
In stock
0 available
SKU: 1915656
EAN: 5028252639286
Frameless Magnetic Modular Whiteboard 600x450mmFrameless Magnetic Modular Whiteboard 600x450mm
- The frameless steel magnetic whiteboard is the ideal collaboration tool for any office space environment.
- Modular frameless design allows you to create and extend your writing space with no limits.
- Innovative magnetic mounting system means the lightweight whiteboards can be removed to use on a flat surface and replaced back onto the wall at any time offering ultimate flexibility.
- Magnetic mounts can be fixed to the wall with screws or adhesive pads on flat surfaces.
- Stylish curved corner frameless design.
- Magnetic portable whiteboard size 600x450mm.
Categories: Whiteboards, Non-Magnetic
| SKU | 1915656 |
|---|---|
| EAN | 5028252639286 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
This stylish frameless magnetic whiteboard is the ideal collaboration tool for any office space environment. Its modular design allows you to create and extend your writing space to suit your needs with no limits. The innovative magnetic mounting system means the lightweight whiteboards can be easily removed to use on a flat surface and replaced back onto the wall at anytime, offering ultimate flexibility. Steel Magnetic Whiteboard Size 600x450mm.
| Features | |
|---|---|
| Frame | No |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Installation type | Portable |
| Working area | 600 x 450 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Height | 600 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Frame | No |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Installation type | Portable |
| Working area | 600 x 450 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Nobo Frameless Magnetic Modular Whiteb...
£44.86
£37.38
|
Bi-Office BI-OFFICE WHTBRD 600X900MM A...
£52.00
£43.33
|
New
Bi-Office MB0712186 whiteboard 900 x 6...
£63.06
£52.55
|
Bestseller
Nobo Magnetic Adhesive Tape 10mm x10m
£40.02
£33.35
|
Recommended
Nobo Whiteboard Magnetic Tape 10mm x 5m
£40.00
£33.33
|
Popular
Nobo Self Adhesive Gridding Tape 3mm x...
£42.31
£35.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915656
|
MB0312170
|
MB0712186
|
1901053
|
1901131
|
1901122
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Nobo
|
Nobo
|
Nobo
|
| Installation type |
Portable
|
N/A
|
Fixed
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Surface material |
Steel
|
N/A
|
Melamine
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





