We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence whiteboard 869 x 560 mm Melamine
SKU
1915270
£66.60
£55.50
In stock
0 available
SKU: 1915270
EAN: 5028252609463
Essence Melamine Whiteboard 900x600mmEssence Melamine Whiteboard 900x600mm
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
Categories: Whiteboards, Non-Magnetic
| SKU | 1915270 |
|---|---|
| EAN | 5028252609463 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface delivers a good level of erasability for light use.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 869 x 560 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.31 kg |
| Depth | 14 mm |
| Width | 898 mm |
| Height | 589 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 869 x 560 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Nobo Essence whiteboard 869 x 560 mm M...
£66.60
£55.50
|
New
Bi-Office FB0443186 whiteboard 600 x 4...
£70.45
£58.71
|
Popular
Bi-Office MB0712186 whiteboard 900 x 6...
£63.06
£52.55
|
Bi-Office BI-OFFICE WHTBRD 1200X900MM...
£83.47
£69.56
|
Bestseller
Q-CONNECT KF37015 whiteboard 900 x 600...
£73.28
£61.07
|
Hot Product
Q-CONNECT KF03572 whiteboard 1200 x 90...
£84.05
£70.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915270
|
FB0443186
|
MB0712186
|
MB0512170
|
KF37015
|
KF03572
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
| Installation type |
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Melamine
|
N/A
|
Melamine
|
N/A
|
Melamine
|
Melamine
|





