We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard 90x60cm
SKU
1905210
£70.76
£58.97
In stock
0 available
SKU: 1905210
EAN: 5028252504881
Essence Steel Magnetic Whiteboard 90x60cmEssence Steel Magnetic Whiteboard 90x60cm
- Steel magnetic whiteboard surface delivering an increased erasability, for frequent use.
- Size: 90x60cm
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers an increase level of erasability for frequent use. Size: 90x60cm.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 900 x 600 mm |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package width | 615 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 995 mm |
| Package weight | 3.39 kg |
| Technical details | |
| Package width | 615 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package depth | 995 mm |
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 900 x 600 mm |
| Package weight | 3.39 kg |
| Product colour | White |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Portugal |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard...
£70.76
£58.97
|
New
Bi-Office FB0443186 whiteboard 600 x 4...
£70.45
£58.71
|
Recommended
Bi-Office MB0712186 whiteboard 900 x 6...
£63.06
£52.55
|
Bi-Office BI-OFFICE MAG WHTBRD 600X900...
£75.47
£62.89
|
Bestseller
Q-CONNECT KF37015 whiteboard 900 x 600...
£73.28
£61.07
|
Hot Product
Q-CONNECT KF03572 whiteboard 1200 x 90...
£84.05
£70.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1905210
|
FB0443186
|
MB0712186
|
MB0706186
|
KF37015
|
KF03572
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
| Installation type |
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Steel
|
N/A
|
Melamine
|
N/A
|
Melamine
|
Melamine
|





