We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard 120x90cm
SKU
1905211
£114.52
£95.43
In stock
0 available
SKU: 1905211
EAN: 5028252504898
Essence Steel Magnetic Whiteboard 120x90cmEssence Steel Magnetic Whiteboard 120x90cm
- Steel magnetic whiteboard surface delivering an increased erasability, for frequent use.
- Size: 120x90cm
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers an increase level of erasability for frequent use. Size: 120x90cm.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1200 x 900 mm |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package width | 930 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 1300 mm |
| Package weight | 8.02 kg |
| Technical details | |
| Package width | 930 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package depth | 1300 mm |
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1200 x 900 mm |
| Package weight | 8.02 kg |
| Product colour | White |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Portugal |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard...
£114.52
£95.43
|
Popular
Bi-Office MA0500790 whiteboard 1200 x...
£112.15
£93.46
|
Bi-Office BI-OFFICE MAG WHTBRD 1200X90...
£134.86
£112.38
|
New
Bi-Office MB1412186 whiteboard 1200 x...
£124.02
£103.35
|
Bestseller
Q-CONNECT KF37016 whiteboard 1200 x 90...
£121.28
£101.07
|
Hot Product
Q-CONNECT Q-CONNECT PREM MAGNTIC DRY W...
£117.31
£97.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1905211
|
MA0500790
|
MB1406186
|
MB1412186
|
KF37016
|
KF04145
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
| Installation type |
Fixed
|
Fixed
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
N/A
|
| Surface material |
Steel
|
Melamine
|
N/A
|
Melamine
|
Melamine
|
N/A
|





