We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
mophie essentials 409911855 mobile device charger Universal White AC Indoor
SKU
409911855
£19.78
£16.48
In stock
0 available
SKU: 409911855
EAN: 0840056185678
essentials 50W USB-C PD wall adapter (UK Region)essentials 50W USB-C PD wall adapter (UK Region)
- Power Delivery: Up to 50W of power delivery via 2x USB-C ports allows you to charge your MacBook Air, iPad, or iPhone at their optimal speed
- Multi-Device Charging: Charge 2 devices simultaneously
- Sustainable Materials: The mophie essentials 50W Charger uses 50% post-consumer recycled plastic, post-consumer recycled and plastic free packaging
- 2-Year Warranty: We offer you a 2-year warranty with the 50W Charger to give you peace of mind
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 409911855 |
| EAN | 0840056185678 |
| Manufacturer | Mophie |
| Availability | In Stock |
| Product Family | essentials |
The mophie essentials 50W charger is a fast-charging wall adapter. Fast charge any two USB-C mobile devices simultaneously with the essentials 50W charger. The essentials 50W charger is made with 50% post-consumer recycled plastic, while its packaging is made with post-consumer recycled materials and is plastic. We also offer you a 2-year warranty with the wireless charging pad to give you peace of mind.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 50 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 50 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 150 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 47 mm |
| Package height | 124 mm |
| Package weight | 150 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8504909000 |
| Commodity code | 8504909000 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
mophie essentials 409911855 mobile dev...
£19.78
£16.48
|
New
TomTom Universal Home Charger
£18.04
£15.03
|
Hot Product
DELL 450-16938 mobile device charger B...
£22.84
£19.03
|
Bestseller
DELL 450-18066 mobile device charger L...
£25.39
£21.16
|
Popular
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£16.18
£13.48
|
StarTech.com Dual-port USB wall charge...
£18.49
£15.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
409911855
|
9UUC.011.00
|
450-16938
|
450-18066
|
USB2PACBK
|
USB2PACWH
|
| Manufacturer |
Mophie
|
TomTom
|
DELL
|
DELL
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





