We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect V-UTP603S-FLAT networking cable Black 3 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
V-UTP603S-FLAT
£3.55
£2.96
In stock
0 available
SKU: V-UTP603S-FLAT
EAN: 5704327885573
CAT6 U/UTP FLAT Network Cable 3m, BlackCAT6 U/UTP FLAT Network Cable 3m, Black
- To order a full box, please select the following quantity: 120 pcs.
- Suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
- CAT6 tested up to 250 MHZ
- with slimline strain relief, with gold plated PINs
- perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets
Category: Cabling
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | V-UTP603S-FLAT |
| EAN | 5704327885573 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 Flat cables are perfect for installations where you need to save space in IT Racks and Cabinets. They are also very ideal to behind baseboards to be laid under carpets or other floors. All the cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. Each cable are manufactured with a snaggles with prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 32/7 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Cable shape | Flat |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 46 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 56 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect V-UTP603S-FLAT networking...
£3.55
£2.96
|
New
Cables Direct B5-105G networking cable...
£2.89
£2.41
|
Popular
Cables Direct B5-110K networking cable...
£5.28
£4.40
|
Cables Direct B5ST-305 networking cabl...
£4.03
£3.36
|
Recommended
Cables Direct B6-503G networking cable...
£3.05
£2.54
|
Cables Direct B6-505R networking cable...
£4.02
£3.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V-UTP603S-FLAT
|
B5-105G
|
B5-110K
|
B5ST-305
|
B6-503G
|
B6-505R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
3m to 5m
|
5m to 10m
|
10m to 15m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





