We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBAMB505 USB cable USB 2.0 0.5 m USB A Mini-USB B Black
SKU
USBAMB505
£1.67
£1.39
In stock
0 available
SKU: USBAMB505
EAN: 5705965977026
USB 2.0 Cable, 0.5mUSB 2.0 Cable, 0.5m
- Hi-Speed data transfers of up to 0.48 Gbit/s
- For synching and charging
- Suitable for numerous mobile devices such as smartphones, cameras and MP3 players
Category: USB Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBAMB505 |
| EAN | 5705965977026 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB cable is for connection of external USB devices with Mini USB Type B 5-pin sockets (e.g. HDD enclosure or MP3-player) to the USB Host (USB hub, Wall plug with USB, Computer or Notebook). Data transmission up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 20 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 20 g |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Package width | 159 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 22 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USBAMB505 USB cable USB 2...
£1.67
£1.39
|
New
Cables Direct CDL-023BG USB cable 3 m...
£1.97
£1.64
|
Recommended
Cables Direct CDL-022BG USB cable 1.8...
£1.37
£1.14
|
Cables Direct USB2-013 USB cable 3 m U...
£2.35
£1.96
|
Popular
Cables Direct USB2-021K USB cable 1 m...
£1.88
£1.57
|
Cables Direct USB2-013K USB cable 3 m...
£2.28
£1.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBAMB505
|
CDL-023BG
|
CDL-022BG
|
USB2-013
|
USB2-021K
|
USB2-013K
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Mini-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|




