We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBABMICRO5W USB cable USB 2.0 5 m USB A Micro-USB B White
SKU
USBABMICRO5W
£4.34
£3.62
In stock
0 available
SKU: USBABMICRO5W
EAN: 5711783351818
USB A to USB Micro B, Version 2.0, White, 5mUSB A to USB Micro B, Version 2.0, White, 5m
- Hi-Speed transfers up to 0.48 Gbit/s
- Suitable for numerous mobile devices such a smartphones, cameras or MP3 players
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBABMICRO5W |
| EAN | 5711783351818 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB cable is for connection of external USB devices with Micro USB Type B sockets (e.g. Smart-Phone or MP3-player) to the USB Host (USB hub, Wall plug with USB, Computer or Notebook). Data transmission up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 28 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 40 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 40 g |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 120 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USBABMICRO5W USB cable US...
£4.34
£3.62
|
New
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
Recommended
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Popular
StarTech.com 6in USB 2.0 Extension Ada...
£4.03
£3.36
|
Hot Product
Sandberg USB 2.0 A-B Cable 1.8 m
£3.97
£3.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBABMICRO5W
|
USB3-805
|
USB3-803BL
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA6IN
|
502-78
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





