We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBABMICRO18ANG USB cable USB 2.0 1.8 m USB A Micro-USB B Black
SKU
USBABMICRO18ANG
£11.11
£9.26
In stock
0 available
SKU: USBABMICRO18ANG
EAN: 5712505905890
USB A to USB Micro B, Version 2.0, Black, 1.8mUSB A to USB Micro B, Version 2.0, Black, 1.8m
- Hi-Speed transfers up to 0.48 Gbit/s
- Suitable for numerous mobile devices such a smartphones, cameras or MP3 players
Category: USB Cables
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBABMICRO18ANG |
| EAN | 5712505905890 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB cable is for connection of external USB devices with Micro USB Type B sockets (e.g. Smart-Phone or MP3-player) to the USB Host (USB hub, Wall plug with USB, Computer or Notebook). Data transmission up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 30 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 30 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 40 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect USBABMICRO18ANG USB cable...
£11.11
£9.26
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBABMICRO18ANG
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
510424
|
42817
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Lindy
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
Micro-USB B
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





