We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBAB5B-ACTIVE USB cable USB 2.0 5 m USB A USB B Black
SKU
USBAB5B-ACTIVE
£13.79
£11.49
In stock
0 available
SKU: USBAB5B-ACTIVE
EAN: 5704174241713
Active USB 2.0 A-B Cable with integrated repeater, 5mActive USB 2.0 A-B Cable with integrated repeater, 5m
- Integrated booster for a loss-less signal transmission
- Compatible with Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 10 & MAC
- no adaptor required
- Plug & Play
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBAB5B-ACTIVE |
| EAN | 5704174241713 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Active USB cable is for connection of external USB devices with USB 2.0 Type B sockets (e.g. scanners or printers) to the USB Host (USB hub, Wall plug with USB, Computer or Notebook). Data transmission up to 0.48 Gbit/s. Due to the integrated booster you will not have any problems with transmission loss.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight | 217 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 217 g |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 228 g |
| Packaging data | |
| Package width | 168 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 228 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect USBAB5B-ACTIVE USB cable...
£13.79
£11.49
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Hot Product
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£19.04
£15.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBAB5B-ACTIVE
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
42817
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





