We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USBAAF05T USB cable USB 2.0 0.5 m USB A Transparent
SKU
USBAAF05T
£3.18
£2.65
In stock
0 available
SKU: USBAAF05T
EAN: 5704327702238
USB 2.0 Extension Cable, 0.5mUSB 2.0 Extension Cable, 0.5m
- Suitable for devices with USB A devices
- For syncing and charging
- Hi-Speed data transmission up to 0.48 Gbit/s
- Extension cable compatible with USB A connectors
Category: USB Cables
| Cable length | 0.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USBAAF05T |
| EAN | 5704327702238 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This cable is for extension of USB 2.0 cables or other devices with USB A plug. Data transfer rate up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Transparent |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 20 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 20 g |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 30 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Transparent |
| Other features | |
| Product colour | Transparent |
| USB connector type | USB Type-A |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USBAAF05T USB cable USB 2...
£3.18
£2.65
|
New
Cables Direct CDL-105BG USB cable 5 m...
£2.96
£2.47
|
Recommended
Cables Direct USB2-163 USB cable USB 2...
£2.76
£2.30
|
Cables Direct USB2-164 USB cable 1.8 m...
£3.18
£2.65
|
Popular
Cables Direct USB3-822 USB cable USB 3...
£2.65
£2.21
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USBAAF05T
|
CDL-105BG
|
USB2-163
|
USB2-164
|
USB3-822
|
USB2-025
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
Micro-USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|





