We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB4CC3-240W USB cable USB4 Gen 3x2 3 m USB C Black
SKU
USB4CC3-240W
£41.52
£34.60
In stock
0 available
SKU: USB4CC3-240W
EAN: 5715063357149
USB-C to USB-C cable 3m Premium, 240W, 40Gbps, USB4 Gen 3x2USB-C to USB-C cable 3m Premium, 240W, 40Gbps, USB4 Gen 3x2
- TPE Halogenfree
- 40Gbps
- 8k60Hz
- 240W
- Supports DP1.4 altmode and displaylink
- Supports DP1.4 Altmode
Category: USB Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| SKU | USB4CC3-240W |
| EAN | 5715063357149 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 40Gbps datas transfers, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz! It's amazing and it's all here in this cable.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 40Gbps datas transfers, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz! It's amazing and it's all here in this cable.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| Weight | 137 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Width | 90 mm |
| Weight | 137 g |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package weight | 148 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 148 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 90 mm |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect USB4CC3-240W USB cable US...
£41.52
£34.60
|
Bestseller
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro
£35.30
£29.42
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) Active USB 2.0...
£35.62
£29.68
|
StarTech.com 65ft (20m) Active USB 2.0...
£40.67
£33.89
|
Lindy 10m USB 3.0 Active Extension
£43.84
£36.53
|
Popular
StarTech.com 10m USB 2.0 Active Extens...
£56.53
£47.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB4CC3-240W
|
42782
|
USB2HAB50AC
|
USB2HAB65AC
|
43156
|
USB2AAEXT10M
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB4 Gen 3x2
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|





