We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB4-CCFA-240W USB cable USB4 Gen 3x2 0 m USB C Black
SKU
USB4-CCFA-240W
£4.14
£3.45
In stock
0 available
SKU: USB4-CCFA-240W
EAN: 5715063459706
USB-C male-female angled adapter, 240W, 40Gbps, USB4 Gen 3x2USB-C male-female angled adapter, 240W, 40Gbps, USB4 Gen 3x2
- 240W
- 40Gbps
- 8k60Hz
- Works with Thunderbolt 4
Category: USB Cables
| SKU | USB4-CCFA-240W |
|---|---|
| EAN | 5715063459706 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C adapters you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C adapter, capable of 40Gbps data transfer, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C adapters you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C adapter, capable of 40Gbps data transfer, 240W of Power Delivery, 48V/5A of Fast-Charging performance, and even 7680 × 4320p Ultra HD 8K video output at 60Hz.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Weight | 8 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0 m |
| Width | 90 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
| Package weight | 11 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 11 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Width | 90 mm |
| Height | 190 mm |
| Depth | 5 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect USB4-CCFA-240W USB cable...
£4.14
£3.45
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
New
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Popular
StarTech.com 6in USB 2.0 Extension Ada...
£4.03
£3.36
|
Hot Product
Sandberg USB 2.0 A-B Cable 1.8 m
£3.97
£3.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB4-CCFA-240W
|
USB2-025
|
USB3-803BL
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA6IN
|
502-78
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Sandberg
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB4 Gen 3x2
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





