We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.2CC1 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 1 m USB C 100 W Black
SKU
USB3.2CC1
£8.75
£7.29
In stock
0 available
SKU: USB3.2CC1
EAN: 5704174019244
USB-C to USB-C Cable 1m, 100W, 20Gbps, 4K60HzUSB-C to USB-C Cable 1m, 100W, 20Gbps, 4K60Hz
- Gen 3.2
- Supports 20 Gbps data
- 5~20V/5A + E-Mark
- 100W Power
- Supports DisplayLink, DP Alt‐mode sources with up to 4K/60 video resolution
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | USB3.2CC1 |
| EAN | 5704174019244 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB-C cable is for connection of external USB devices with USB-C socket (e.g. Smartphones, Tabets and newer computers), to a USB Host (USB Hub, wall plug with USB C input, Computer or PC). Data transmission rate up to 20 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Weight | 37 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 37 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 20000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.2CC1 USB cable USB 3...
£8.75
£7.29
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
Hot Product
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
£7.16
£5.97
|
Popular
StarTech.com 1m Black SuperSpeed USB 3...
£7.75
£6.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.2CC1
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
510424
|
USB3SEXT1MBK
|
USB3SAB1MRA
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2x2
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





