We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.2CA0.25 USB cable USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 0.25 m USB A USB C Black
SKU
USB3.2CA0.25
£3.92
£3.27
In stock
0 available
SKU: USB3.2CA0.25
EAN: 5704174262497
USB-C 3.2 Gen2 - USB3.2 Gen 2 A 0.25m Cable, 10 Gbit/sUSB-C 3.2 Gen2 - USB3.2 Gen 2 A 0.25m Cable, 10 Gbit/s
- Datatransfer rate: 10 Gbps
- For superfast synching and charging up to 3A
- Backwards compatibility to USB2.0 and 1.1
- Power Delivery : 15 Watt
- USB 3.1 and USB 3.1 Gen 2 have been renamed to USB 3.2 Gen 2, with transfer rates reaching up to 10 Gbps.
Category: USB Cables
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | USB3.2CA0.25 |
| EAN | 5704174262497 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB cable enables you to charge and connect USB devices with USB C socket (e.g. Smartphones, Tablets or new Laptops) to a USB 3.0 A Host (Notebook, USB travel charger). The standard for this USB C cable is Generation 1 and the Datatransferrate is up to 5 Gbps.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 10 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.25 m |
| Weight | 10 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 20 g |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 20 g |
| Package gross weight | 20 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Package gross weight | 20 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.2CA0.25 USB cable US...
£3.92
£3.27
|
New
Cables Direct USB2-164 USB cable 1.8 m...
£3.18
£2.65
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
Recommended
Cables Direct USB3-822BL USB cable USB...
£3.25
£2.71
|
Popular
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Hot Product
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.2CA0.25
|
USB2-164
|
USB2-025
|
USB3-822BL
|
USB3-803BL
|
USBMBADAPT
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
Micro-USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
| Connector 2 |
USB C
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
N/A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|





