We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1CCHAR5B USB cable USB 2.0 5 m USB A USB C Black
SKU
USB3.1CCHAR5B
£13.72
£11.43
In stock
0 available
SKU: USB3.1CCHAR5B
EAN: 5704174872023
USB-C to USB2.0 Type A Cable, 5mUSB-C to USB2.0 Type A Cable, 5m
- For super-fast synching and charging at up to 0.5A
- Compatibility to USB2.0 and 1.1
- Support QC3.0
- for synchronising and charging
- small USB-C connector can be used on both sides
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USB3.1CCHAR5B |
| EAN | 5704174872023 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB cable is for connection between USB Devices with USB-C socket (E.g. Newer laptops, Smartphones) the a USB Host (e.g. USB Hub, computer or a wall plug with USB input. Data transfer rate up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 28/24 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 5 m |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Weight | 149 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 149 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 160 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect USB3.1CCHAR5B USB cable U...
£13.72
£11.43
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£15.90
£13.25
|
New
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Popular
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£16.18
£13.48
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 5m, Ma...
£19.04
£15.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CCHAR5B
|
90A052065
|
90A051945
|
519779
|
42817
|
345408
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





