We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1CAMB02 USB cable USB 2.0 0.2 m Micro-USB B USB C Black
SKU
USB3.1CAMB02
£3.60
£3.00
In stock
0 available
SKU: USB3.1CAMB02
EAN: 5712505328637
USB-C to USB2.0 Micro B 0.2MUSB-C to USB2.0 Micro B 0.2M
- Data transmission up to 0.48 Gbit/s
- for synching and charging with up to 2.5W
- backwards compatible with USB1.1
Category: USB Cables
| Cable length | 0.2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USB3.1CAMB02 |
| EAN | 5712505328637 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB-C cable enables you to connect Micro USB 2.0 Type B devices to your USB-C host. Many older peripherals such as printers or external harddisks are still using USB 2.0 B and with this cable you can connect this to newer computers with USB-C. The data transfer rate is up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.2 m |
| Weight | 4 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 58 g |
| Packaging data | |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 179 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 58 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect USB3.1CAMB02 USB cable US...
£3.60
£3.00
|
New
Cables Direct CDL-105BG USB cable 5 m...
£2.96
£2.47
|
Cables Direct USB2-164 USB cable 1.8 m...
£3.18
£2.65
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
Recommended
Cables Direct USB3-822BL USB cable USB...
£3.25
£2.71
|
Popular
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1CAMB02
|
CDL-105BG
|
USB2-164
|
USB2-025
|
USB3-822BL
|
USB3-803BL
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
Micro-USB B
|
USB A
|
Micro-USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





