We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.1C2B5 USB cable USB 2.0 5 m USB C USB B Black
SKU
USB3.1C2B5
£6.50
£5.42
In stock
0 available
SKU: USB3.1C2B5
EAN: 5704174932505
USB-C to USB2.0 B Cable, 5mUSB-C to USB2.0 B Cable, 5m
- Data transmission up to 0.48 Gbit/s
- Charging with up to 2.5W
- backwards compatible with USB1.1
- Double Shielding against EMI/RFI
- Pure Copper
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USB3.1C2B5 |
| EAN | 5704174932505 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This USB-C cable enables you to connect USB 2.0 B devices to your USB-C host. Many older peripherals such as printers or external harddisks are still using USB 2.0 B and with this cable you can connect this to newer computers with USB-C. The data transfer rate is up to 0.48 Gbit/s.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 80 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 80 g |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Package width | 400 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 120 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect USB3.1C2B5 USB cable USB...
£6.50
£5.42
|
New
Cables Direct USB3-805 USB cable 5 m U...
£6.34
£5.28
|
Cables Direct USB3-805BL USB cable 5 m...
£6.55
£5.46
|
Recommended
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Bestseller
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£5.56
£4.63
|
Popular
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.1C2B5
|
USB3-805
|
USB3-805BL
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
510424
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|





