We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB3.0AAF30AOP USB cable USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 30 m USB A Black
SKU
USB3.0AAF30AOP
£252.74
£210.62
In stock
0 available
SKU: USB3.0AAF30AOP
EAN: 5704174065777
Premium Optic Fiber USB 3.2 Gen 1 A Extension Cable, 30mPremium Optic Fiber USB 3.2 Gen 1 A Extension Cable, 30m
- Extends USB 3.2 Gen 1 super speed devices up to 100 m
- Supports all USB 3.2 Gen 1 device types: control, interrupt, bulk and isochronous at up to 5 Gbit/s
- Operates with USB 3.2 Gen 1 super speed host controllers
- Supports all major operating systems including Windows, Mac OS, and Linux
- Number of devices can be increased using additional hubs
- Power adapter at host is not required
- Remote unit require standard power to USB3.2 Gen 1 AOC port
- Ideal for a wire variety of USB devices, from printer, scanners, hard drives,and audio devices, to touch screens, web cams, and game controllers
- Not backwards compatible with USB 1.0 and 2.0
Category: USB Cables
| SKU | USB3.0AAF30AOP |
|---|---|
| EAN | 5704174065777 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This active optical USB 3.2 Gen 1 cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection on longer connections (e.g. between printers, scanners, hard-drives and other USB devices). Through this AOC USB Cable has a data transfer rate up to 5 Gbit/s (USB3.2 Gen1).
Not backwards compatible with USB 1.0 and 2.0
Not backwards compatible with USB 1.0 and 2.0
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 30 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable diameter | 4 mm |
| Weight | 1.19 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 4 mm |
| Cable length | 30 m |
| Weight | 1.19 kg |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.43 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1.43 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect USB3.0AAF30AOP USB cable...
£252.74
£210.62
|
Bestseller
Logitech Strong USB 10m
£253.92
£211.60
|
Hot Product
Lindy 30m Fibre Optic USB 3.0 Cable
£289.04
£240.87
|
Recommended
Microconnect USB3.2CC7OP USB cable USB...
£204.28
£170.23
|
New
AVer 20M USB 3.1 extension cable
£323.58
£269.65
|
Microconnect MC-USB3.0AAF20AOP USB cab...
£207.83
£173.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB3.0AAF30AOP
|
939-001799
|
43345
|
USB3.2CC7OP
|
064AUSB--CC6
|
MC-USB3.0AAF20AOP
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Logitech
|
Lindy
|
Microconnect
|
AVer
|
Microconnect
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB C
|
2 x USB A
|
USB C
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|





