We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect USB2.0AAF05A USB cable USB 2.0 5 m USB A Black
SKU
USB2.0AAF05A
£10.04
£8.37
In stock
0 available
SKU: USB2.0AAF05A
EAN: 5705965988183
Active USB 2.0 Extension Cable with integrated booster, 5mActive USB 2.0 Extension Cable with integrated booster, 5m
- Integrated booster for a loss-less signal transmission
- Compatible with Windows 2000, XP, VISTA, 7, 8, 10 & MAC
- no adaptor required
- Plug & Play
- Compatible with USB specification revision 2.0 and 1.1
Category: USB Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | USB2.0AAF05A |
| EAN | 5705965988183 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This USB 2.0 Active extension cable is the perfect choice when you need to extend the USB connection from for example a printer or other USB devices. Through this USB 2.0 Active cable has a data transfer rate up to 0.48 Gbit/s and due to the integrated booster you will not have any problems with transmission loss.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Conductor material | Copper |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 100 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 100 g |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 156 g |
| Packaging data | |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 156 g |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect USB2.0AAF05A USB cable US...
£10.04
£8.37
|
Bestseller
Datalogic USB Straight Cable (CAB-426)...
£12.85
£10.71
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£8.18
£6.82
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£12.88
£10.73
|
Manhattan USB-A to USB-B Cable, 11m, M...
£8.88
£7.40
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£12.67
£10.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USB2.0AAF05A
|
90A051945
|
USB3AUB50CMB
|
519779
|
510424
|
USB3SEXT5DSK
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





