We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect STP520 networking cable Grey 20 m Cat5 F/UTP (FTP)
SKU
STP520
£35.41
£29.51
In stock
0 available
SKU: STP520
EAN: 5704327725473
CAT5e F/UTP Network Cable 20m, GreyCAT5e F/UTP Network Cable 20m, Grey
- F/UTP Shielding, protects again EMI (Electromagnetic interference)
- with Latch Protection
- with slimline strain relief, with gold plated PINs
Category: Cabling
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable standard | Cat5e |
| SKU | STP520 |
| EAN | 5704327725473 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT5e cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 100Mhz (CAT5e standard) and are backwards compatible with CAT5 cables. They are produced with latch protection, which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat5 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 20 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 590 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 277 mm |
| Package depth | 266 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 594 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 20 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect STP520 networking cable G...
£35.41
£29.51
|
Microconnect UTP530 networking cable G...
£40.85
£34.04
|
Microconnect V-UTP610VP networking cab...
£33.18
£27.65
|
Microconnect SFTP6A25 networking cable...
£39.71
£33.09
|
Hot Product
Microconnect UTP630R networking cable...
£39.34
£32.78
|
Bestseller
Microconnect UTP625W networking cable...
£29.90
£24.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STP520
|
UTP530
|
V-UTP610VP
|
SFTP6A25
|
UTP630R
|
UTP625W
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Cable length |
15m and more
|
15m and more
|
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat5
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





