We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect SSTP60015Y networking cable Yellow 0.15 m Cat6 S/FTP (S-STP)
SKU
SSTP60015Y
£1.93
£1.61
In stock
0 available
SKU: SSTP60015Y
EAN: 5711783258889
CAT6 S/FTP Network Cable 0.15m, YellowCAT6 S/FTP Network Cable 0.15m, Yellow
- To order a full box, please select the following quantity: 350 pcs.
- S/FTP Shielding, protects against EMI (Electromagnetic interference)LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- CAT6 tested up to 250 MHz
- with latch protection
- with slimline strain relief
- with gold plated PINs
Category: Cabling
| Cable length | 0.15 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SSTP60015Y |
| EAN | 5711783258889 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT6 cables enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. These cables are tested up to 250Mhz (CAT6 standard) and are backwards compatible with CAT5e and CAT5 cables. They are produced with latch protection, which prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 27 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.15 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Certificates | |
| Certification | EIA/TIA 568 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 0.15 m |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
| Other features | |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect SSTP60015Y networking cab...
£1.93
£1.61
|
New
Cables Direct B5-105G networking cable...
£2.89
£2.41
|
Recommended
Cables Direct B5ST-302R networking cab...
£1.99
£1.66
|
Cables Direct B6-502 networking cable...
£2.29
£1.91
|
Cables Direct B6LZ-601G networking cab...
£1.69
£1.41
|
Popular
Cables Direct B6LZ-602R networking cab...
£2.60
£2.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SSTP60015Y
|
B5-105G
|
B5ST-302R
|
B6-502
|
B6LZ-601G
|
B6LZ-602R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
0m to 1m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|





