We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect SFTP7015B networking cable Blue 1.5 m Cat7 S/FTP (S-STP)
SKU
SFTP7015B
£2.56
£2.13
In stock
0 available
SKU: SFTP7015B
EAN: 5712505454794
CAT7 S/FTP Network Cable 1,5m, BlueCAT7 S/FTP Network Cable 1,5m, Blue
- To order a full box, please select the following quantity: 100 pcs.
- S/FTP Shielding, protects against EMI (Electromagnetic interference)
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- CAT 7 raw cable tested up to 600 MHz
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- with snagless
- with gold plated PINs
Category: Cabling
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | SFTP7015B |
| EAN | 5712505454794 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
CAT7 cables are even a faster network cable than CAT6a. It enables a convenient and reliable connection from one network device, such as switch, modem or router, to another or to the infrastructure at large through a patch panel, keystone jack or wall outlet. This cable are also used a lot in small office and home network and entertainment applications. The cables are tested up to 600MHz (CAT7 standard) but are manufactured with CAT6a connectors which meets the minimum standard up to 500MHz and are backwards compatible with CAT6a, CAT6, CAT5e and CAT5 cables. Each cable are manufactured with a snaggles with prevents the connector do be damaged when you install the cable through an installation with very less space. Furthermore this cable is manufactured with shielding. This protects against both EMI (electromagnetic interference). EMI can cause crosstalk between circuits, resulting in degradation of data, increased errors and slower transmission rates, but by using this shielded cable you will avoid this problem.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Snagless cable boot | Yes |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 600 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 46 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat7 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 1.5 m |
| Technical features | Boot with kink protection, strain relief and latch protection |
| Other features | |
| Technical features | Boot with kink protection, strain relief and latch protection |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect SFTP7015B networking cabl...
£2.56
£2.13
|
New
Cables Direct B5-105G networking cable...
£2.89
£2.41
|
Cables Direct B6-502 networking cable...
£2.29
£1.91
|
Recommended
Cables Direct B6-503G networking cable...
£3.05
£2.54
|
Popular
Cables Direct B6LZ-602R networking cab...
£2.60
£2.17
|
Cables Direct Cat6 3m networking cable...
£2.54
£2.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFTP7015B
|
B5-105G
|
B6-502
|
B6-503G
|
B6LZ-602R
|
B6ST-703G
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Cable length |
1m to 3m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat7
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|





