We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PETRAVEL12 mobile device charger Universal White USB Indoor
SKU
PETRAVEL12
£90.88
£75.73
In stock
0 available
SKU: PETRAVEL12
EAN: 5711045765025
World Adapter Dual USB, 2- and 3-PoleWorld Adapter Dual USB, 2- and 3-Pole
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | PETRAVEL12 |
| EAN | 5711045765025 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
-The most innovative World adapter Pro+USB offers a two -in- one solution: travellers from all over the world can safely connect all their 2- and 3-pole devices, including laptops and hairdryers, in more than 150 countries world wide.Additionally the detachable and inter-operable dual USB top provides a powerful USB charger connection.
- wherever the traveller comes from, the World adapter Pro+USB provides the safest solution of plugging in all devices aroung the world.
- wherever the traveller comes from, the World adapter Pro+USB provides the safest solution of plugging in all devices aroung the world.
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Operating principle | Contact |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Built-in battery | Yes |
| Output current | 1300 mA |
| Input voltage | 100-250 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 73 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 76 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 270 g |
| Battery | |
| Built-in battery | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 270 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Built-in battery | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PETRAVEL12 mobile device...
£90.88
£75.73
|
Recommended
Zebra AK18913-003 mobile device charge...
£88.86
£74.05
|
New
Socket Mobile QX Stand Charging Mount...
£74.81
£62.34
|
Bestseller
Microsoft Q5N-00002 mobile device char...
£88.87
£74.06
|
Hot Product
Microsoft Q5N-00003 mobile device char...
£90.46
£75.38
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£120.56
£100.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PETRAVEL12
|
AK18913-003
|
AC4088-1657
|
Q5N-00002
|
Q5N-00003
|
PS1450
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Zebra
|
Socket Mobile
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|





