We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE160518 power cable Black 1.8 m Power plug type J C15 coupler
SKU
PE160518
£12.41
£10.34
In stock
0 available
SKU: PE160518
EAN: 4032528020716
Power Cord Swiss (Type J) - C15, 1.8mPower Cord Swiss (Type J) - C15, 1.8m
- Can only be used in Liechtenstein, Rwanda, Switzerland
Category: Power Cables
| SKU | PE160518 |
|---|---|
| EAN | 4032528020716 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Swiss Power cord (Type J) enables you to connect a monitor, PC or a projector to a Swiss power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type J |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 196 g |
| Packaging data | |
| Package width | 269 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 196 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE160518 power cable Blac...
£12.41
£10.34
|
Lenovo 42T5047 Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Hot Product
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Lenovo 42T5047 power cable Black 1 m
£15.88
£13.23
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
Bestseller
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£10.98
£9.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE160518
|
FRU42T5047
|
FRU42T5035
|
42T5047
|
PWR0004E
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
2-Power
|
Microconnect
|



