We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE160430 power cable Black 3 m C13 coupler
SKU
PE160430
£6.24
£5.20
In stock
0 available
SKU: PE160430
EAN: 5711783329886
Power Cord Swiss (Type J) - C13, 3mPower Cord Swiss (Type J) - C13, 3m
- Can only be used in Liechtenstein, Rwanda, Switzerland
Category: Power Cables
| SKU | PE160430 |
|---|---|
| EAN | 5711783329886 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Power cord (Type J) enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 342 g |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 290 g |
| Packaging data | |
| Package width | 259 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 290 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE160430 power cable Blac...
£6.24
£5.20
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE160430
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





