We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE150418 power cable Black 1.8 m Power plug type I C13 coupler
SKU
PE150418
£4.49
£3.74
In stock
0 available
SKU: PE150418
EAN: 5712505520437
Power Cord China Type I - C13, 1.8mPower Cord China Type I - C13, 1.8m
- Can only be used in China
Category: Power Cables
| SKU | PE150418 |
|---|---|
| EAN | 5712505520437 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This China (Type I) Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type I |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Certification | CCC |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type I |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 220 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 196 g |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 186 g |
| Packaging data | |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 186 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE150418 power cable Blac...
£4.49
£3.74
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE150418
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





